A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Новозбур’ївський старостинський округ
Голопристанської міської ради Херсонської області

Історична довідка

Історія виникнення села пов'язана з російсько-турецькими війнами другої половини ХVІІІ століття. У 1774 році біля Збур'ївського гирла, що з'єднує Дніпровський і Збур'ївський лимани, було споруджено укріплення. Навколо нього часто оселялися відставні солдати. Починаючи з 1783 року навколо укріплення оселялися переселенці з інших місць Росії, насамперед - державні селяни. Наприкінці ХVІІІ століття, коли укріплення почало втрачати військове значення, частина жителів переселилася за півверсти на південний схід і заснувала село, назване Новою Збур'ївкою. Перші письмові згадки про цей населений пункт зустрічаються в історичних документах з 1801 року.
Починаючи з 1810 року сюди прибували втікачі-кріпаки з Полтавської губернії.
Стара і Нова Збур'ївки були з усіх боків оточені Олешківськми пісками. У 1819 році піски так занесли Стару Збур'ївку, що більшість її жителів змушена була переселитися до казенного села Нової Збур'ївки.
У середині ХІХ століття село стало центром Збур'ївської волості.
Радянську владу в селі було встановлено в січні 1918 року. У квітні того ж року село окупували австро-німецькі загарбники. З січня 1919 року населений пункт перебував у зоні англо-французької інтервенції, яка тривала до березня 1919року.
З кінця липня 1919 року по січень 1920 року село було захоплене денікінцями. З червня  по жовтень 1920 року Нова Збур'ївка знаходилася під владою військ Врангеля.У 1921 році в селі створено єдине робітничо-селянське товариство споживчої кооперації. Восени 1922 року 36 господарств незаможників об'єдналися в товариства спільного обробітку землі: "Червона зірка", "Вільна праця", "Юний землероб" і "Червоний орач". Наприкінці 1923 року виникло ще два товариства - "Землероб" і "Червона Україна". На початку 1928 року в селі виникло 4 артілі - "Червоний Жовтень", "Вільна Україна", "Юний городник", "Юний пролетар", а через рік - ще 3: "Агрокультура", "Незаможник", "Новий полевод". У квітні 1931 року на базі 6 ТСОЗів та 7 артілей було створено 4 колгоспи: "Червоний Жовтень", "Червона Зірка", "Агрокультура" та "Перше травня".14 вересня 1941 року гітлерівці захопили Нову Збур'ївку. Окупація села тривала два роки. Визволили населений пункт 4 листопада 1943 року частини 2-ї гвардійської дивізії. У 1948 році у селі створено плодорозсадницький радгосп "Голопристанський". Протягом 1950-54 років колгоспи Нової Збур'ївки об'єдналися в два господарства - "Червоний Жовтень" і "Перше травня", які були реорганізовані, землі розпайовані і роздані колишнім членам колгоспу «Червоний Жовтень».

Сучасне життя: У селі функціонують: дві загальноосвітні школи: Опорний заклад «Новозбур’ївська школа №1» з філією «Новозбур’ївський заклад базової та дошкільної освіти», Новозбур’ївський заклад базової та дошкільної освіти №2, дитячий садок «Малятко», амбулаторія сімейної практики та медицини, філія №1 Центр культури та дозвілля КУ МПК «Сузір’я», дві бібліотеки, музична школа, мережа продуктових та промислових магазинів, магазин будівельних матеріалів «Мурашка», відділення «Нової пошти» та «Укрпошти», аптеки.

Пам'ятки історії, архітектури та культурної спадщини: Свято-Успенський храм УПЦ МП, Меморіал воїнам, що загинули у Другій Світовій війні.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора